Dne 30. 07. 2020 nabyla účinnosti první část dlouho očekávané novely zákoníku práce, která reaguje na požadavky z praxe a přináší v pracovně právní oblasti řadu úprav. Druhá část změn, vázaná na kalendářní rok nebo na veřejné rozpočty, nabývá účinnosti teprve dnem 01. 01. 2021. Pojďme si nyní shrnout nejzásadnější výčet změn týkající se první části.
- Zjednodušení podmínek pro doručování písemností
Změny upravují především způsob a možnosti doručování písemností (taxativně vymezených v § 334) zaměstnanci. Dokumenty jsou i nadále doručovány zaměstnanci na pracovišti do vlastních rukou, nicméně pokud předání nebude možné, lze využít i jiných možností doručení (kdekoliv bude zaměstnanec zastižen, poštou, elektronicky aj.) a není striktně stanoven postup. Nově lze využít i datovou schránku. V tomto případě však musí dát zaměstnanec nejprve písemný souhlas.
- Zjednodušení vydávání potvrzení o zaměstnání
Zaměstnavatel již není nadále povinen až na výjimky vydávat potvrzení o zaměstnání u dohod o provedení práce. Výjimka vzniká, pokud by dohoda založila účast na nemocenském pojištění nebo pokud by byl z odměny z této dohody prováděn výkon rozhodnutí nebo exekuce srážkami ze mzdy.
- Zvláštní úprava výpovědní doby při výpovědi dané v souvislosti s přechodem práv a povinností a zpřesnění podmínek
Jedná se o případy, kdy např. společnost změní vlastníka. Nově byla stanovena k podání výpovědi zaměstnance patnáctidenní lhůta, která je počítána ode dne, kdy byl zaměstnanec o přechodu práv a povinností informován. Pokud zaměstnanec nebyl o přechodu práv řádně informován, může dodatečně podat výpověď, a to nejpozději do dvou měsíců od nabytí účinnosti přechodu a pracovní poměr skončí po uplynutí zkrácené výpovědní doby (15 dnů).
- Zpřesnění pojmů pracovní doby
Třísměnný pracovní režim byl nahrazen vícesměnným pracovním režimem. Právo na zvýhodněnou délku stanovené týdenní pracovní doby v délce 37,5 hod tak získávají i pracovníci pracující ve více než třech směnách. Mimo jiné se nově neuplatňuje pružné rozvržení pracovní doby ve dnech dovolené (včetně rodičovské dovolené).
- Průměrný výdělek
Pokud je průměrný výdělek zaměstnance nižší než minimální mzda nebo příslušná nejnižší úroveň zaručené mzdy, zvýší se průměrný výdělek na výši odpovídající této minimální mzdě nebo příslušné nejnižší úrovni zaručené mzdy (nikoli na úroveň minimální mzdy, jako tomu bylo dosud).
- Změny v režimu odvolání vedoucích zaměstnanců
Nově není možné smluvně rozšiřovat vedoucí pracovní místa vymezená v § 73 odst. 3 ZP. Upraven byl i zánik výkonu funkce na pracovním místě vedoucího zaměstnance v návaznosti na jeho odvolání a to tak, že výkon práce končí dnem doručení odvolání nebo vzdání se (nikoli dnem následujícím po doručení odvolání).
- Rozšíření ochrany vysílaných zaměstnanců z jiných členských států EU do ČR
Právní úprava České republiky se nově vztahuje na zahraniční zaměstnance pokud jde o všechny povinné složky mzdy nebo platu, včetně podmínek ubytování a náhrad cestovních výdajů. Pokud doba přesáhne 12 měsíců, budou se na zaměstnance vztahovat všechny podmínky dle zákoníku práce. Uživatel je zároveň povinen informovat agenturu práce o vyslání zaměstnance k výkonu služeb na území jiného členského státu EU.
- Další změny:
Upřesnění v oblasti cestovních náhrad, speciální úprava běhu lhůty přerušené pro překážku v práci, zrušení tzv. stop výdělku aj.
V případě dotazů jsme vám vždy k dispozici.