Jak na úspěšný životopis?

Správně napsaný životopis je zcela klíčový. Proč? Je to přeci Vaše vizitka.

 

Více než 50% životopisů je z důvodu nízké kvality zpracování okamžitě vyřazeno. Pamatujte, že jste součástí velké skupiny lidí, kteří hledají stejně, jako Vy. Personalista obvykle věnuje čtení Vašeho CV cca.  20 vteřin, a proto musí zaujmout! 

Jaký by měl životopis být?

 • pravdivý - za žádnou cenu si nepřibarvujte realitu
 • strukturovaný - jasně ho rozdělit na části, které jsou stručné a přehledné
 • gramaticky správně
 • vystihující Vaši osobnost - nebojte se popsat své pracovní Já i svou povahu


Tip, jak zaujmout:

 

Pokud se chcete odlišit, na začátek můžete uvést svůj kariérní cíl – tedy proč se hlásíte na danou pozici a co firmě nabízíte. Tato část by měla mít maximálně 4 věty, podrobněji se na toto téma rozepíšete v motivačním dopisu.

 1. Osobní údaje – jméno, příjmení, email, telefon, místo bydliště (podle vašeho uvážení věk) a profesionální fotografie.
 2. Praxe – datum, od kdy do kdy jste pracovali včetně měsíců (např. 02/2017 – 02/2018), název firmy, název pozice, místo výkonu práce a předmět její činnosti.  Dále uveďte bodově náplň své práce, můžete uvést své největší úspěchy v dané společnosti.
 3. Vzdělání – od nejvyššího po nejnižší, pokud máte SŠ, tak základní školu neuvádějte. Vždy napište, jakým dokumentem máte vzdělání zakončené (titul, maturitní zkouška, výuční list).
 4. Další vzdělávání a školení – stručně uveďte mimoškolní vzdělávání, které jste po dobu své praxe absolvovali.
 5. Vlastnosti a dovednosti – sem patří Vaše technické dovednosti, znalosti práce na počítači a programů, řidičský průkaz, znalost cizích jazyků atd. U jazyků uveďte, zda ovládáte jazyk aktivně nebo pasivně, a či slovem i písmem. Vyhněte se mezinárodním standardům typu A2 nebo C1 (pod tím si většina lidí nic nepředstaví). Nepřeceňujte se, ale ani nepodceňujte. Dále zde napište, jací jste. Vyhněte se klišé typu flexibilní, schopný pracovat samostatně i v týmu. Nechte promluvit svou osobnost. Co by o Vás řekl Váš kolega, nadřízený, nebo kamarád?
 6. Zájmy a koníčky - sport, četba, filmy, aktivity, zda něco sbíráte, či zda vás zajímá tematika historie, psychologie, zvířat, atd. 
 7. Reference - máte-li možnost získat reference ze svých předchozích zaměstnání,  poskytněte referenční osoby a kontakt na ně.


Životopis uložte ve formátu PDF a soubor nazvěte ve formátu: CV_PŘÍJMENÍ_JMÉNO

 

Chcete mít jistotu, že máte strukturu správně? Připravili jsme pro Vás vzor ke stažení.

Nejste si přesto jistí? Obraťte se na nás!