Absolventi si obvykle pokládají identické otázky:
Byla škola samotná dostatečnou zárukou úspěchu na pracovním trhu?
Postačí získané teoretické znalosti i v praktickém životě?
Je chybné si myslet, že pouze titul samotný bude rozhodujícím faktorem při výběrových řízeních. Počet absolventů nejrůznějších oborů a specializací neustále roste a konkurence čerstvě vystudovaných je ostřejší než kdy dříve. Nelze opomenout ani fakt, že absolventi nesoupeří pouze mezi sebou, ale cestu za vysněným povoláním jim komplikují i již zkušení kandidáti v oboru. Jak se tedy neztratit v davu?
Praxe není nikdy dost.
Praxe je nejen výhodou, ale i nutností. Prvním kritériem při hledání brigád a pracovních stáží je bezpochyby získaná finanční odměna. Kritérium je to vzhledem k neustále rostoucím výdajům pochopitelné. Je ale dostačující? V některých případech se může vyplatit i jiná strategie, než je jen slepá honba za penězi. Jedná se o strategii, která zpočátku možná nepřinese zcela uspokojující finanční výdělek, za to ale do budoucna přispěje něčím, co je k nezaplacení. Získanými zkušenostmi. Výběr praxe s ohledem na studovaný obor nebo obor, který třeba jen láká, může do budoucna velmi ulehčit další rozhodování a postup. Pracovní zkušenosti během studijních let jsou tedy bez pochyby velkým pozitivem. Nicméně je nutné dávat pozor i na příliš časté změny zaměstnavatelů či velmi krátké pracovní poměry. Přílišné změny zaměstnavatelů signalizují fluktuaci a krátké praxe nevypovídají nic o vytrvalosti a o získaných zkušenostech.
Kolik řečí umíš, tolikrát jsi člověkem.
Aktivně ovládat alespoň jeden cizí jazyk je dnes na trhu práce další nutností. Nejrozšířenějším a zároveň nejdominantnějším jazykem u nás je bezpochyby angličtina. Zájem je ale i o němčinu, španělštinu či ruštinu. Výuka jazyků probíhá alespoň v rámci několika semestrů prakticky na všech školách. Nicméně je důležité zvážit, zda je čistě učebnicový styl dostačující a zda tomu nejde jít přeci jen víc vstříc.
Snad každý student přišel do styku s programem Evropské unie ERASMUS+, jehož smyslem je podporovat zahraniční mobilitu vysokoškolských studentů a pedagogů včetně vzdělávání v Evropě. Za určitých podmínek má každý v rámci daného programu možnost hned několikrát vycestovat až na 12 měsíců a zkusit si studium na zahraničních fakultách po celé Evropě. Kde lépe si upevnit znalosti cizího jazyka a získat tak potřebnou sebedůvěru? Studovat v zahraničí však lze i mimo zmíněný program nebo univerzitu. Existuje nepřeberné množství dlouhodobých a krátkodobých programů (EF Akademický rok, EF jazykový kurz aj.). Možností je opravdu mnoho, tak proč do toho nejít?
Aktivitě se meze nekladou.
Být neustále v obraze, udržovat tempo a aktivně se zapojovat do různých vzdělávacích a jiných programů v daném oboru je další důležitý krok tím správným směrem. Například návštěva pracovního veletrhu zabere přibližně jedno dopoledne. Na oplátku však přinese zajímavé kontakty, přehled o společnostech v okolí a jejich portfoliu včetně povědomí o volných pozicích a jiných možnostech spolupráce. Workshopy, konference nebo semináře opět zaberou (samozřejmě dle druhu) pár hodin. Jejich přínos v podobě získaných cenných informací je ale opět k nezaplacení. Mimo jiné je každá podobná akce vhodná právě pro ty, kteří si nejsou jistí tím, co dál.
Nečekejte. Jednejte.
Doufat, že si příležitosti samy dříve nebo později najdou cestu k tomu, kdo vyčkává, je prostomyslné. Není přeci na co čekat. Nelze nic zkazit (přiměřeným) přímým oslovováním společností, navazováním spoluprací v rámci studií (seminární, ročníkové, závěrečné práce), navštěvováním jejich seminářů aj. Rozšiřování sítě kontaktů se dříve nebo později jistě vyplatí.
Být zajímavý, odlišit se, nabízet přidanou hodnotou. O tom to celé je. Nicméně pozor na sociální sítě (především Facebook, LinkedIn). Řada personalistů sleduje i profily právě na těchto stránkách. Nevhodné fotografie z oslav, nepatřičné komentáře aj. nebude to pravé ořechové, jak zaujmout.
Pokora.
Poslední, přesto nejdůležitější bod. Nejen absolventi, ale i uchazeči celkově mívají občas zkreslené představy o výši nástupního platu. Lehce matoucí mohou být uváděné průměrné platy dané profese na internetu. Jedná se ale zpravidla o platy zaměstnanců již s letitými zkušenostmi v daném oboru. Odmítat zajímavé nabídky jen kvůli tomu, že se ihned nejedná o manažerské pozice nebo nejsou ihned splněny finanční požadavky, je ukvapené. Všechny kroky, které jsou učiněny pro získávání zkušeností, se dříve nebo později zúročí. Vše má svůj čas. Pokud budete dostatečně schopní, snaživý a přínosní pro společnost, docenění na sebe nenechá dlouho čekat.